sobota, 27 lutego 2016

Diet Coaching. Część trzecia: WEWNĘTRZNY DIETETYK


O tym, że diety nie działają nie trzeba nikogo przekonywać. Fakt, zdarza się, że komuś udało się zrzucić 20 kg będąc na restrykcyjnej diecie przez pewien okres czasu, ale ostateczny efekt jest taki, że albo przytrafi mu się osławiony już efekt jo-jo, czyli stopniowe przybieranie na wadze, które może w rezultacie przekroczyć wagę wyjściową sprzed kuracji, albo utrzymanie wagi obarczone będzie wyrzeczeniami, wyrzutami sumienia, życiem w nieustającym napięciu lub uzależnieniem od osób trzecich (np. od trenera, dietetyka, psychologa). Stosowanie diety wiąże się z ogromnym wysiłkiem i nie rozwiązuje kwestii jedzenia, która w obu przypadkach staje się dominującym, natrętnym tematem codziennego życia… aż do śmierci.DLACZEGO DIETY NIE DZIAŁAJĄ?

Aby w pełni zrozumieć to zjawisko, musimy przyjrzeć się konstrukcji człowieka jako indywidualności.  Każdy człowiek został ukształtowany przez swoje własne doświadczenia od czasu kiedy był w łonie matki po dziś dzień. Na to, kim się stał mają wpływ m.in.: to, czym żywiła się matka w okresie ciąży, jakie miała nastroje, czego doświadczała, jak wyglądało dzieciństwo i dom rodzinny, czego doświadczał, jako dziecko, jakie epizody z tego okresu miały dla niego szczególne, subiektywne znaczenie, jakich spotkał ludzi na swej drodze, jakie książki przeczytał, jakie obejrzał filmy, jaki miał wtedy nastrój i co do niego szczególnie trafiło, co mu się przydarzało w życiu i jaki miał do tego stosunek… Obiektywne fakty i zdarzenia to zaledwie wierzchołek góry lodowej, który, gdyby była potrzeba, można odtworzyć fragmentarycznie lub nawet całościowo. To, co decydujące w kształtowaniu indywidualnej osobowości pochodzi z subiektywnych doświadczeń, emocji i właściwego danej chwili stosunku do przeżywanej rzeczywistości. To, kim jesteś dziś jest logarytmiczną sumą wszystkich twoich doświadczeń (bez względu na to, czy jesteś ich świadomy).

W odniesieniu do tej wiedzy każdy człowiek jest inny i nie ma na całym świecie dwóch takich samych indywidualności. Co, prawda, dla potrzeb statystycznych i porządkujących teorie naukowe dokonuje się generalizacji w przedstawianiu danych, jednak moim zdaniem, podstawowym błędem jest działanie w drugą stronę, czyli przekładanie wiedzy z danych uogólnionych na jednostkę w szczególności, gdy dotyczy to w 100% indywidualnej kwestii, jaką jest jedzenie.

To właśnie główny powód, dla którego diety nie mają prawa działać, a na pewno nie w taki sposób, żebyś zupełnie uwolnił się od myślenia o jedzeniu i osiągnął stan, w którym po prostu JESZ, BY ŻYĆ, a idealna dla ciebie waga utrzymuje się sama.


JAK TEGO DOKONAĆ?

Aby uniknąć na tym etapie robienia błędnych założeń i rezygnacji chciałabym w tym miejscu przekazać ci informację, która jest kluczem do twojego szczęścia i to po nią tu przyszedłeś:


NAJLEPSZY EKSPERT OD TWOJEJ DIETY JEST W TOBIE…
… choć prawdopodobnie jeszcze o tym nie wiesz.


W procesie Diet Coachingu Pogłębionego temat jedzenia, które masz na talerzu jest tak na prawdę pretekstem do rozwijania samoświadomości. Prawdziwym celem procesu jest odkrycie i wydobycie Wewnętrznego Eksperta, a dzięki treningowi uważności – nauczenie się go słuchać aż do momentu, w którym będziesz to robić bezwiednie.

To dlatego droga do celu prowadzi poprzez poznanie siebie, uświadomienie sobie nie tylko wpływu istotnych czynników zagłuszających obecnych w sytuacjach około jedzeniowych, ale też wpływu własnych przeszłych doświadczeń i przekonań pozornie nie związanych ze sferą żywienia, co jest niezbędne do „uruchomienia” głosu Wewnętrznego Eksperta.

Idealna dla ciebie dieta znajduje się poza opisem liniowym, to jest takim, który można przedstawić i odwzorować (zaliczam tu wszystkie opisane kiedykolwiek diety oraz zaprojektowane „na miarę” zalecenia dietetyków). Idealna dla ciebie dieta jest dostępna wyłącznie dla ciebie, odnajdziesz ją wówczas, gdy oddasz głos swojemu Wewnętrznemu Ekspertowi i nikt poza tobą nie będzie mógł z niej skorzystać – oto cały sekret.

 Diet Coaching
Do końca MARCA 2016 promocja -50%  (50 zł/sesja) Jeśli chcesz być informowany o kolejnych artykułach zapisz się do listy newslettera Koncept DORAD lub polub fanpage na Facebooku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz