środa, 22 kwietnia 2015

Każdy koń ma 5 serc - wstęp teoretyczny do samodzielnego werkowania

Jaki jest koń, każdy widzi: szlachetna głowa, potężne ciało, długie nogi i kopyta.  To właśnie od kopyt wszystko się zaczyna. Każdy widoczny element budowy ciała oraz struktury wewnątrz organizmu są zdeterminowane stanem kopyt. Dlaczego? Organizm konia jest doskonale zaprojektowaną przez naturę całością, w której każdy element odgrywa swoją rolę wpływając na ogólny stan konia: na jakość i długość życia, zdrowie, kondycję psychiczną (koń, który odczuwa z jakiegoś powodu ból i dyskomfort popadnie w apatię i nie będzie chętny do współpracy). Kopyta pełnią fundamentalną rolę, bo w bez nich żaden koń nie przeżyje.

System naczyń krwionośnych w kopycie.

Organizm konia jest duży i rozległy. Serce, które pompuje krew jest zbyt słabe, żeby rozprowadzić ją równomiernie do każdej części ciała, zwłaszcza do kończyn. Dlatego Matka Natura wyposażyła konia w dodatkowe pompy, które wspomagają krążenie i umiejscowiła je w kopytach. Mimo, iż kopyto wydaje się twarde i nieruchome, warstwy twórcze kopyta są silnie unaczynione – jest to najbardziej ukrwiona część konia! Z każdym kolejnym krokiem w kopytach pracuje mechanizm, zwany mechanizmem kopyta. Kiedy koń podnosi nogę, puszka kopytowa zwęża się i wyciska krew z naczyń rozmieszczonych w warstwie twórczej. Gdy koń obciąża nogę, puszka rozszerza się a warstwa twórcza wypełnia się krwią.

Tak funkcjonuje prawidłowy mechanizm kopyta z każdym, stawianym przez konia krokiem.

Aby ten mechanizm funkcjonował, kopyto musi mieć odpowiedni kształt, który pozwoli na stymulację od spodu obszarów uruchamiających mechanizm i rozwinięcie poszczególnych struktur wewnętrznych. Pozbawienie konia ruchu, zablokowanie mechanizmu kopyta nieprawidłowym werkowaniem lub długotrwałym podkuwaniem i utrzymywanie takiego stanu rzeczy przyczynia się do ograniczenia wydolności organizmu konia, dyskomfortu i bólu oraz skrócenia jego życia.

Zdjęcie termowizyjne. Koń, który zgubił prawą przednią podkowę. W pozostałych, okutych nogach widoczne zatrzymanie krążenia krwi.


Konie żyjące dziko, których kopyta są doskonałe i stawiane za wzór w modelu, do którego dążymy podczas warsztatów werkowania nigdy w życiu nie widziały kowala. Dlatego to na nas, właścicielach i opiekunach koni, specjalistach, świadczących usługi kowalskie, ciąży odpowiedzialność za kopyta naszych, udomowionych koni.

Pierwszym krokiem jest zdobycie wiedzy o anatomii i fizjologii oraz mechanizmach, jakie zachodzą w kopycie. Następnie konieczne jest poznanie wzorca do którego dążymy, lub do którego powinien dążyć nasz strugacz.  Wreszcie, niezwykle istotne jest poznanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które wpływają na to, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz kopyta. Wówczas spojrzymy na swojego konia z nowej, bardzo świadomej perspektywy, rozpoznamy nieprawidłowości i problemy i będziemy mogli niezwłocznie przystąpić do zwrócenia koniowi pełni jego funkcji życiowych.

Kurs kopytowy Koncept DORAD - część praktyczna

Każdy kurs kopytowy Koncept DORAD skonstruowany jest tak, aby zarówno osoby zupełnie początkujące, jak i posiadające wiedzę i doświadczenie w temacie kopyt nabyły i rozwinęły umiejętności oceny i analizy stanu kopyt przy zastosowaniu metody zwanej „czytaniem z kopyta”. Program kursu oparty jest o usystematyzowaną wiedzę podzieloną na moduły tematyczne i popartą najświeższymi wynikami badań i analiz. Koncepcje przedstawione na kursie pochodzą z różnych szkół werkowania, m.in. Natural Hoof Care czy dr Srasser, jednak każda z nich dąży do osiągnięcia tego samego celu – uruchomienia mechanizmu kopyta i zapewnienia najwyższej funkcjonalności kopytom. Warsztaty werkowania nastawione są przede wszystkim na przekazanie umiejętności bezpiecznej korekcji kopyt, którą każdy z uczestników bez problemu zastosuje w domu. Podczas kursu uczestnikom zapewniona jest możliwość konsultacji kopyt własnych koni na podstawie zdjęć – uzyskanie fachowej oceny oraz wskazówek i zaleceń dla konkretnego przypadku. Kurs zakończony jest certyfikatem, potwierdzającym nabytą wiedzę i umiejętności.

Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach, zdobyć wartościową wiedzę, nauczyć się samodzielnie korygować kopyta, spotkać się ze specjalistą lub skonsultować kopyta swojego konia, napisz do nas: warsztaty@dorad.pl

Termin najbliższego kursu: aktualny kalendarz szkoleń i warsztatów


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz